Strona główna Aktualności
Zobacz również w tej kategorii:

Aktualności

CSIOZ odpowiada na pismo NRL dot. systemów informatycznych!

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało odpowiedź na pismo złożone przez Macieja Hamankiewicza (prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej) dot. funkcjonalności systemów informatycznych – w tym przypadku głównie e-recept.

Wśród założeń e-Recepty w ramach Projektu P-1 znajdują się m.in.:

 • udostępnienie spójnej bazy leków,
 • udostępnienie modułu służącego do kontroli interakcji,
 • automatyczne generowanie zestawienia zrealizowanych recept,
 • oszczędność czasu - część danych w dokumencie będzie mogła być automatycznie uzupełniana z rejestrów centralnych lub uzupełniana z pozycji słownikowych.

Projekt P-1 ułatwi pracę zarówno lekarza jak i instytucji zewnętrznych takich jak apteki oraz zwiększy komfort obsługi pacjenta. Należy jednak pamiętać, że aby w pełni wykorzystać możliwości i korzyści płynące z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej potrzebne jest wdrożenie systemu do zarządzania Elektroniczną Dokumentacją Medyczną takiego jak OptiMED24.

Obsługa procesu wystawiania elektronicznych recept jest złożonym procesem, któremu nie będą w stanie podołać wszyscy dostawcy systemów EDM. Nawet zapewnienie możliwości korzystania z rozwiązania zapewniającego wystawianie e-recepty, wiąże się z koniecznością nadzorowania i aktualizowania tej funkcjonalności. Wielu mniejszych dostawców zachęca do zakupu atrakcyjnymi cenami i ofertą prostego wdrożenia systemu – gotowca, jednak bezpieczeństwo wyboru może zapewnić jedynie dostawca o stabilnej pozycji na rynku oferujący system z możliwością indywidualnego dostosowania, które umożliwi zwrot z inwestycji.

Wybierając system warto zwrócić uwagę czy zapewnia on:
 • prowadzenie i aktualizacje Elektronicznej Dokumentacji Medycznej zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia,
 • możliwość wystawiania recepty korzystając ze słownika leków i podpowiedzi dot. ich refundacji,
 • kompleksową rejestrację oraz zarządzanie godzinami pracy lekarzy,
 • szybki dostęp do kompleksowej historii leczenia pacjenta, w tym wystawionych wcześniej recept, które można w szybki sposób wystawić ponownie.

Korzystając z pomocy doświadczonej firmy wdrożeniowej, która pomoże w dobraniu systemu, nie tylko spełniającego podstawowe założenia CSIOZ ale także dostosowanego do indywidualnych potrzeb placówki medycznej pozwoli osiągnąć wymierne korzyści z wdrożenia:
 • co najmniej 50% przyśpieszenie obsługi pacjenta w gabinecie,
 • likwidacja obiegu dokumentacji w postaci papierowej,
 • eliminacja potrzeby kilkukrotnego przepisywania tych samych danych.


Spółka Graphcom specjalizuje się we wdrożeniach systemów informatycznych klasy ERP produkcji Comarch. Oferta oparta na najnowocześniejszych produktach, teraz także medycznych oraz unikalnym sposobie analizy potrzeb klienta poprzez „Audyt korzyści”, prowadzi do skutecznej realizacji wdrożeń, pozwalających uzyskać klientom mierzalne rezultaty biznesowe.

2014-10-20