Strona główna Aktualności
Zobacz również w tej kategorii:

Aktualności

Jak działa podpis elektroniczny dla lekarzy?

 

 

Jak sprawdza się podpis elektroniczny w placówce medycznej? Czy jest bezpieczny? Jaki system dla placówek medycznych go obsługuje?

Podczas wdrażania systemów w placówkach medycznych zauważyliśmy, że jednym z największych problemów jest opór ze strony pracowników przyzwyczajonych do papierowej dokumentacji i bojących się zmian. Szczególnie dotyczy to lekarzy, którzy do tej pory nie korzystali z komputera nawet na co dzień. Rozwiązaniem, jakie proponujemy na bazie naszych doświadczeń, jest system obsługujący podpis elektroniczny, który sprawia, że lekarz potrzebny jest tylko w momencie podpisania i zatwierdzenia dokumentacji medycznej.


W sytuacji, kiedy lekarz przeprowadza wizyty razem z pielęgniarką, to pielęgniarka może odpowiadać za właściwe uzupełnianie dokumentacji medycznej w imieniu lekarza. Po zakończonej wizycie lekarz sprawdza wprowadzone informacje i podpisuje dokumentację elektroniczną z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. System umożliwia zatwierdzanie wizyt przy wykorzystaniu zarówno podpisu kwalifikowanego, jak i niekwalifikowanego.


Co jest potrzebne, aby zacząć korzystać z podpisu elektronicznego?

Do korzystania z podpisu kwalifikowanego niezbędne jest podpisanie umowy z odpowiednią instytucją na świadczenie usług zaufania oraz przygotowanie certyfikatów dla poszczególnych osób, które z podpisu będą korzystać. W następnym kroku należy prawidłowo zainstalować odpowiednie oprogramowanie do obsługi nośników kryptograficznych oraz czytnik.

Dostępne są dwa rozwiązania:
– czytnik mini składający się z certyfikatu przypominającego pendrive na USB, który na moment składania podpisu jest podłączany do portu USB wykorzystywanego komputera, 
- czytniki kart na stałe podłączone do komputera, a pracownik w momencie podpisywania przykłada do czytnika swoją kartę (wielkości karty kredytowej) z certyfikatem podpisu elektronicznego (rekomendowany)

Ostatni krok to konfiguracja systemu medycznego i… to wszystko. Można już pracować wykorzystując przygotowane rozwiązanie. Wystarczy, że po zakończonej wizycie lekarz przyłoży swoją kartę do czytnika, a dzięki temu wizyta zostaje podpisana i zatwierdzona. Informacja o tym zostaje zapisana w bazie danych i jako taka jest już akceptowana przez organy kontrolne.

Spółka Graphcom współpracuje z oficjalnymi dostawcami podpisów elektronicznych (zarówno sprzętu, jak i oprogramowania), zatem przy każdym wdrożeniu proponujemy kompleksową ofertę.

Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami w celu spotkania i prezentacji naszych rozwiązań.

 f    

2017-08-16