Strona główna Aktualności
Zobacz również w tej kategorii:

Aktualności

Sprawdź, co zmieni się w przepisach w 2015 roku i przygotuj firmę do działania w nowych warunkach!

Rok 2015 przywitał przedsiębiorców dużymi zmianami w prawie podatkowym. Nowe regulacje stanowią dla części podatników prawdziwą rewolucję.

Od 1 stycznia, każdy płatnik mający obowiązek sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników,  zobowiązany będzie do wysyłania formularzy deklaracji podatkowych, wyłącznie w formie elektronicznej. 

Nowelizacja ustawy o rachunkowości pozwoli  mikro przedsiębiorcom na sporządzanie uproszczonego sprawozdania finansowego. Nowe regulacje będą miały zastosowanie w przypadku sprawozdań finansowych za rok 2014.

Istotną zmianą jest powstanie przychodu w dacie otrzymania zaliczki zarejestrowanej przy użyciu urządzenia fiskalnego. W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną zarejestrowane przy użyciu  urządzeń fiskalnych, za datę powstania przychodu uznać będzie można dzień pobrania wpłaty.

Kolejną zmianą są nowe formularze PIT, które posłużą podatnikom do rozliczenia rocznego za rok 2014. Zmiany te dotyczą przede wszystkim deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-40, PIT-11, PIT-28 oraz ich załączników.

W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 kwietnia 2015 r. katalog towarów, do którego zastosowanie ma mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie powiększony  m.in. o: złoto w postaci surowca bądź półproduktu, telefony komórkowe oraz smartfony.

Planowane jest również wprowadzenie limitu ograniczającego stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT do transakcji dokonanych na rzecz podatników VAT czynnych, a w przypadku dostaw telefonów komórkowych (w tym smartfonów), wartość jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekraczającej kwotę 20.000 zł.

Brak przygotowania przedsiębiorstwa do zmian, może grozić poważnymi konsekwencjami prawnymi. Przygotowania powinny objąć zarówno dostosowanie systemu informatycznego, jak i przeszkolenie personelu. Czas więc na podjęcie stosownych działań, aby terminowo dostosować firmę do nowych uregulowań prawnych.

Jeśli posiadany przez Państwa system nie jest przygotowany na prowadzenie działalności według nowych przepisów radzimy wybrać sprawdzone na rynku oprogramowanie. Dzięki temu unikną Państwo konsekwencji prawnych i skupią się na prowadzeniu firmy.

Wybierając system Comarch ERP Optima oferowany przez spółkę Graphcom Państwa przedsiębiorstwo otrzymuje pisemną gwarancję producenta na stałą zgodność z aktualnymi przepisami. Co więcej wszystkie aktualizacje uwzględniające zmiany prawne są bezpłatne.

2015-01-15