Przemysł

Comarch WMS Magazynier – QR-kody i kody kreskowe w branży drobiarskiej

W gronie naszych klientów przemysłowych znajduje się firma z branży drobiarskiej, prężnie działający dostawca wysokiej jakości mięsa kurczęcego. Kompleksowe działania, od produkcji pasz, przez hodowlę aż po ubój, rozbiór, przetwórstwo i wreszcie dystrybucję, wymagają stosowania zaawansowanych technologii. Wśród odbiorców naszego klienta są duże markety, a także popularne restauracje oferujące dania typu fast food. Priorytetem jest więc terminowe dostarczanie im najwyższej jakości mięsa przy jednoczesnej stałej kontroli procesu wytwarzania. Aby usprawnić szybkość i precyzję działania, kierownictwo firmy drobiarskiej zdecydowało się zaufać rozwiązaniom Comarch, między innymi systemowi Comarch WMS Magazynier.

Elastyczny system Comarch ERP XL, czyli dobra baza to podstawa

Po dogłębnej analizie specyfiki działalności oraz indywidualnych potrzeb klienta nasi konsultanci zasugerowali wdrożenie systemu Comarch ERP XL. Obecnie jest on przez nas na bieżąco rozbudowywany o nowe funkcjonalności, które usprawnią codzienną pracę, zwłaszcza w obszarze automatyzacji działań. System Comarch ERP XL został zaprojektowany na tyle elastycznie, by możliwe było dostosowanie go do indywidualnych wymogów różnych klientów. Każda firma jest inna, każda ma własną specyfikę działania, dlatego tak ważne jest, by bazowe oprogramowanie zapewniało szeroki wachlarz możliwości.

Swobodny odczyt QR-kodów za sprawą modułu Comarch WMS Magazynier

Z racji tego, że wydawanie i kompletowanie towarów odbywa się u naszego klienta z wykorzystaniem QR-kodów oraz kodów kreskowych, potrzebne było narzędzie, które pozwoli na ich szybki, swobodny odczyt. Dotychczasowa aplikacja okazała się niewystarczająca pod tym względem, choćby dlatego, że nie umożliwiała odczytu QR-kodów. Tymczasem w kodzie zawarte są kluczowe informacje, m.in. data ważności, numer partii czy masa produktu. Zaproponowaliśmy więc sprawdzone rozwiązanie, w dodatku równie elastyczne jak system ERP. Mowa o module Comarch WMS Magazynier, który jest zintegrowany z systemem ERP XL. Chcąc jak najlepiej przystosować to narzędzie do potrzeb firmy drobiarskiej, nasi programiści poszerzyli je o procedurę umożliwiającą odczyt kodów.

Automatyczne grupowanie zamówień w Comarch WMS Magazynier

Dużym udogodnieniem wdrożenia Comarch WMS Magazynier jest również automatyzacja czynności na etapie przyjęcia zamówienia. Nasz klient przyjmuje różne typy zamówień, które ogólnie można podzielić na 3 rodzaje: magazynowe (produkcja na własny magazyn), dla kontrahentów zewnętrznych (tzw. solo), zagregowane (kilka zamówień od tego samego klienta na określony towar).  Każdy typ zamówienia ma przypisany własny numer identyfikacyjny, który zawarty jest w kodzie produktu. Na tej podstawie można szybko przypisać zamówienie do określonej grupy, a tym samym szybciej podjąć odpowiednie działania. Przed wdrożeniem Comarch WMS informacje na temat zamówień znajdowały się poza systemem. Pracownicy musieli wykonywać całą pracę ręcznie, to jest samodzielnie określać typ zamówienia i przekazywać informację do kolejnych zainteresowanych osób. Było to nie tylko czasochłonne, ale też zwiększało ryzyko pomyłki, np. przydzielenie danego zamówienia do niewłaściwej grupy.

Optymalizacja pracy, dzięki dodatkom programistycznym

Warto poświęcić dłuższą chwilę wspomnianym wyżej zamówieniom zagregowanym, w których ten sam klient kilkakrotnie zamawia określony produkt. Do tej pory każde takie zamówienie trzeba było rozpatrywać osobno, co pochłaniało czas i dodatkowo angażowało personel. Obecnie, za pomocą specjalnego dodatku programistycznego, Comarch WMS zapewnia agregację dokumentów tego rodzaju. Dzięki temu zamówienia od jednego klienta traktowane są jako jedno, hurtowe zlecenie. Dla producenta drobiu jest to oszczędność czasu i większa wygoda w działaniu.

Odczyt z kolektora – pakiet informacji

Za sprawą naszych prac wdrożeniowych kompletacja zamówienia przebiega sprawnie oraz poprawnie, co pozytywnie koreluje z terminowością. Magazynier nie musi szukać danego towaru w systemie, ponieważ od razu widzi go na kolektorze, który jest zsynchronizowany z modułem Comarch WMS. Tym samym, pracownik natychmiast uzyskuje informację do kogo zrealizowane zamówienie ma być wysłane, co zawiera czy jakie są jego szczegółowe parametry. Zgodnie z szacunkami, wdrożone rozwiązania Comarch pozwolą firmie drobiarskiej zredukować 2 etaty na magazynie. Ta sama praca będzie więc wymagała zaangażowania mniejszej ilości osób niż dotychczas.

Sprawdzone rozwiązania dla Twojej firmy

To tylko kilka dodatków programistycznych, za sprawą których zmodyfikowaliśmy system Comarch, tak by jak najlepiej służył naszemu klientowi. O kolejnych usprawnieniach będzie można przeczytać w kolejnych artykułach. Jeśli jesteś zainteresowany zastosowaniem podobnego rozwiązania w swojej firmie, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić