WSZYSTKIE RYNKI

E-Sprawozdania to konieczność – sprawdź czy Twoja firma spełnia aktualne wymogi Ministerstwa Finansów

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, podmioty gospodarcze mają obowiązek przygotowania i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. W większości przypadków dniem bilansowym jest 31 grudnia. Oznacza to, że przełom drugiego i trzeciego kwartału kolejnego roku kalendarzowego jest czasem, w którym należy złożyć do KRS-u odpowiednie dokumenty finansowe. W tym miejscu warto przypomnieć, że wraz z 15.03.2018 weszła w życie rewolucyjna zmiana. Od tego dnia złożenie dokumentów do sądu rejestrowego możliwe jest wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu eKRS.  Wniosek na papierowym formularzu KRS-Z30 wraz z załącznikiem KRS-ZN to już historia.

Podpis kwalifikowany, format XML i inne wymogi

E-Sprawozdanie finansowe musi być opatrzone podpisem kwalifikowanym. Jest to elektroniczny podpis, odpowiednik własnoręcznego, dedykowany dokumentom posiadającym moc prawną. Alternatywnie, e-sprawozdanie może posiadać podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, czyli bezpłatnym narzędziem, które umożliwia załatwienie spraw urzędowych online.  Co równie ważne, sprawozdanie finansowe należy przygotować w formacie XML. Poprawne i sprawne wywiązanie się z powyższego jest możliwe dzięki programowi Comarch e-Sprawozdania, które zapewnia także szereg dodatkowych korzyści.

Jakie możliwości zapewnia Comarch e-Sprawozdania?

Inwestycja w aplikację zagwarantuje Ci:

  • zgodność ze wszystkimi wymogami Ministerstwa Finansów,
  • możliwość dostępu w chmurze (Comarch Cloud),
  • integrację z innym oprogramowaniem,
  • dedykowany walidator, który zweryfikuje poprawność e-sprawozdania,
  • wydruk w aplikacji, ponieważ zdarza się, że potrzebna jest papierowa wersja dokumentu, np. na potrzeby archiwizacji czy do celów roboczych.

 

“Mój obecny program finansowo-księgowy nie pozwala na wygenerowanie e-sprawozdania – i co teraz?”

Wszystko zależy od tego czy dany podmiot jest podatnikiem PIT, czy też jednostką wpisaną do KRS. W pierwszym przypadku Ministerstwo Finansów przygotowało specjalną aplikację. W drugim sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bo trzeba samodzielnie zadbać o odpowiednie rozwiązanie. Z pomocą przychodzi tu właśnie aplikacja Comarch e-Sprawozdania. Warto nadmienić, że może ona funkcjonować w dwóch trybach. Z jednej strony jako aplikacja kompatybilna z systemami Comarch ERP, a z drugiej zupełnie niezależnie od nich, czyli w tzw. wersji „stand-alone”.

Instalacja i bieżąca praca z Comarch e-Sprawozdania

Jeśli poszukujesz wykonawcy, którzy pomoże Ci lokalnie zainstalować aplikację Comarch e-sprawozdania, skonfigurować ją czy też przeszkolić z obsługi, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Jesteśmy autoryzowanym Partnerem Comarch. Działamy na terenie całej Polski. Od początku roku wdrożyliśmy aplikację Comarch e-sprawozdania zarówno w biurach rachunkowych (np. Compertus czy Agraves), jak i w firmach przemysłowych (SGI, ECOR Product, Alter) i sieciach handlowych (EUROKIOSK, Budchem, SKI System).

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić