Placówki medyczne

e-ZLA: szansa czy przeszkoda?

E-zla Oprogramowanie medyczne dla przychodni

Automatyzacja obejmuje coraz więcej dziedzin życia. Innowacyjne rozwiązania IT są wdrażane nie tylko w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy w sieciach handlowych, ale także w sektorze służby zdrowia. Jedną z najbardziej istotnych zmian w tym obszarze, która jednocześnie wywołuje sprzeciw wielu lekarzy, jest wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Wystawianie L4 w formie elektronicznej jest możliwe już od 1 stycznia 2016 roku,  jednak dopiero od 1 grudnia 2018 roku stało się to obowiązkiem. Dlaczego przez tak długi czas lekarzy nie korzystali z tego ułatwienia i z jakiego powodu nadal sceptycznie podchodzą do tego tematu?

 

Siła stereotypów, czyli o tym, co blokuje postęp

Nowości zawsze wzbudzają pewien niepokój, zwłaszcza jeśli są związane z zaawansowanymi technologiami. Bez zmian rozwój nie jest jednak możliwy. Wydaje się, że źródłem wszelkich uprzedzeń jest niewystarczająca świadomość i powierzchowna wiedza na temat nowości. O wiele łatwiej jest poprzestać na stereotypowym myśleniu, które z góry zakłada, że wszystko to, co wiąże się z obszarem IT musi być wyjątkowo skomplikowane i zrozumiałe tylko dla informatyków. Takie podejście reprezentowane jest przede wszystkim przez pokolenie, które dorastało bez dostępu do komputerów, komórek i innych urządzeń elektronicznych. Część spośród tych osób postrzega wynalazki technologiczne w kategoriach tzw. czarnej magii. Tymczasem innowacje nie są przecież tworzone po to, by utrudnić ludziom życie. Wręcz przeciwnie. Dzisiejsze oprogramowanie medyczne dla szpitali, przychodni czy gabinetów lekarskich daje coraz większe możliwości we wsparciu opieki zdrowotnej.

 

e-ZLA – korzyści elektronicznych zwolnień lekarskich

Każdego dnia na świecie powstają produkty i usługi, które są na tyle intuicyjne, że ich swobodna obsługa jest w zasięgu możliwości nie tylko osób technicznych, ale i laików. Dobrym przykładem są elektroniczne zwolnienia e-ZLA. Zapewniają one szereg korzyści, zarówno dla pacjentów i ich pracodawców, jak i dla lekarzy. W pierwszej kolejności pozwalają zaoszczędzić czas, ponieważ:

  • pracownik nie jest już zobowiązany do osobistego dostarczenia zwolnienia do miejsca pracy, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko obniżenia wysokości świadczenia w sytuacji dostarczenia druku po upływie wyznaczonego terminu,
  • pracodawca natychmiast uzyskuje informację o powodach nieobecności pracownika, w każdej chwili może sprawdzić to w systemie. Nie ma więc ryzyka zaginięcia zwolnienia czy powstania chaosu w dokumentacji, co w perspektywie czasowej oddziałuje na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa,
  • lekarz nie musi ręcznie wypisywać zaświadczeń czy poszukiwać informacji na temat danego pacjenta. Wystarczy wpisać numer PESEL, a system sam podpowie większość potrzebnych danych. W kolejnym kroku zwolnienie elektroniczne jest automatyczne kierowane do ZUS-u.

 

Kolejna korzyść e-ZLA to poprawa przepływu informacji pomiędzy różnymi instytucjami, ponieważ pacjent i pracodawca otrzymują sms-owe powiadomienie bezpośrednio po fakcie wystawienia zwolnienia lekarskiego.

 

Elektroniczne L4 i sprawdzony system informatyczny: wszystkie dane w jednym miejscu

Dodatkowym usprawnieniem dla codziennego funkcjonowania zarówno przedsiębiorstw przemysłowych/handlowych, jak i placówek medycznych jest wdrożenie odpowiedniego systemu informatycznego. Popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców jest wybór oprogramowania Comarch ERP. Jak użytkowanie tego systemu wygląda w dziale kadr, w kontekście obsługi zwolnień pracowniczych? Jak wiadomo, po stronie przedsiębiorcy leży odbieranie, a następnie procedowanie e-zwolnień. Cały proces obejmuje zaledwie dwa działania. Pierwsze dotyczy założenia konta w PUE ZUS, drugie przygotowania programu kadrowo-płacowego, przystosowanego do pobierania i archiwizacji elektronicznych L4. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku Comarch ERP Optima.  Z kolei jeśli chodzi o oprogramowanie do sprawnego zarządzania placówkami medycznymi odpowiednie będą rozwiązania Comarch Healthcare, w tym Optimed24 oraz Comarch Optimed NXT.

Dzięki ich zastosowaniu personel medyczny zyskuje szybki i wygodny dostęp do wszystkich danych, w tym również zwolnień lekarskich, w jednym miejscu. Praca w systemach jest wyjątkowo intuicyjna. Pełna konfigurowalność umożliwia dostosowanie dokumentacji do indywidualnych potrzeb. Gdyby jednak pojawiły się wątpliwości czy pytania, choćby w temacie elektronicznych zwolnień lekarskich, użytkownicy oprogramowania w każdej chwili mogą zgłosić się do konsultanta wdrożeniowego. Przykładowo, firma Graphcom, wieloletni partner Comarch, zapewnia bieżące wsparcie wszystkim swoim klientom medycznym.  Specjalizujemy się w zakresie wdrożeń oprogramowania medycznego dla przychodni i szpitali.

 

e-ZLA: wyjątki od reguły

Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których wystawienie zwolnienia elektronicznego jest niemożliwie. Jedną z nich jest brak dostępu do Internetu, a także wizyta domowa, podczas której lekarz nie ma dostępu do urządzenia mobilnego.

 

Rozwój jest nieunikniony

Wśród przeciwników e-zwolnień często pojawia się argument, że lekarze w wieku około emerytalnym nie będą w stanie poradzić sobie z obsługą systemu. Pojawiają się nawet głosy, że e-ZLA jest powodem dla którego doświadczeni specjaliści rezygnują z pracy. Czy w dzisiejszych czasach taki argument jest jakkolwiek prawdopodobny? Zwłaszcza, że temat w dużej mierze dotyczy grupy zawodowej, która jest przecież zobowiązana do ciągłego poszerzania i aktualizacji wiedzy.

Lekarze są zobligowani do konsekwentnego zgłębiania obszaru zaawansowanych metod leczenia, które w coraz większym stopniu bazują na innowacyjnych technologiach. Podstawowa obsługa komputera wydaje się być w porównaniu z tym błahostką. Coraz częściej stosuje się oprogramowanie medyczne w gabinetach lekarskich więc ciężko będzie lekarzom uniknąć styczności z nową technologią. Nawet jeżeli starsi lekarze rzeczywiście mają trudności ze swobodną obsługą komputera, ZUS nie pozostawia ich samym sobie.

Korzystanie z coraz bardziej nowoczesnego oprogramowanie medycznego w szpitalu staje się powszechne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wykorzystywania oprogramowania medycznego dla przychodni bądź gabinetów lekarskich.

W szpitalach i przychodniach organizowane są certyfikowane szkolenia, podczas których można krok po kroku nauczyć się generowania i podpisywania zwolnień elektronicznych. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej ludzi robi zakupy w Internecie, komunikuje się z innymi drogą online czy łączy urządzenia domowe w interaktywną sieć. Zjawiska takie jak cyfryzacja czy automatyzacja stopniowo wkraczają we wszystkie obszary życia.  Rozwój w tym obszarze jest nieuchronny.

Zapoznaj się z możliwościami Comarch Optimed NXT – nowoczesnego oprogramowania dla przychodni, szpitali oraz gabinetów lekarskich.

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić