E-commerce

Co to jest ERP i czy warto go wdrożyć w firmie?

Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego (MRP - Material Requirements Planning) zapoczątkowało powstanie systemów ERP.

Coraz większa konkurencja na rynku sprawia, że firmy potrzebują lepszej i szybszej optymalizacji zasobów. Z tą myślą zostały zaprojektowane systemy klasy ERP. To one pozwalają przyśpieszyć rozwój firmy i usprawnić procesy, które mają kluczowe znaczenie do tego, aby wyprzedzić konkurencję.

Systemy ERP istnieją już od dłuższego czasu. Nazwa ERP jest skrótem od Enterprise Resource Planning oznaczającego Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. System ERP powstał po to, aby efektywniej zarządzać coraz bardziej skomplikowanymi procesami biznesowymi. W efekcie programy te skutecznie pomagają firmom obniżać koszty, zwiększać produktywność i szybciej realizować zamówienia.

Co to jest system ERP?

System ERP potrafi połączyć ze sobą wszystkie procesy w firmie i sprawić, że będą wykonywane szybciej, a ryzyko błędów zostanie zminimalizowane. Mogą to być na przykład procesy związane z obsługą klienta, zarządzaniem magazynem lub obsługą kadrowo-płacową. Wszystko konfigurowane jest w jednym systemie, dlatego mając ERP nie potrzebujesz żadnych innych aplikacji do zarządzania. ERP to system przypominający centrum danych, dzięki któremu firma jest prowadzona efektywnie, pracownicy zostają odciążeni a procesy są zautomatyzowane. Co istotne, systemy te są elastyczne i konfigurowane indywidualnie dla każdej firmy.

MRP II (Manufacturing Resource Planning) czyli Planowanie Zasobów Produkcyjnych pozwala m.in. śledzić dostępność surowców potrzebnych do produkcji.

Jak działa system ERP?

Nowoczesne systemy ERP składają się z mniejszych modułów, z których każdy odpowiada za wykonanie określonego zadania w organizacji np. za zarządzanie finansami, weryfikację stanów magazynowych, ewidencję podatkową, relacje z klientami, optymalizację łańcuchów dostaw itd. Każdy z modułów może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb firmy. Systemy te mogą być oparte na sztucznej inteligencji, dzięki czemu dostarczają firmom cennych informacji biznesowych — takich, których nie można uzyskać poprzez ręczne przetwarzanie danych. Organizacje, które wdrażają oprogramowanie ERP to zarówno mikro oraz małe firmy, jak i średnie oraz duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, w tym np. e-commerce czy produkcyjnej.

Jakie są rodzaje systemów ERP?

Na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt różnych systemów ERP. Można sklasyfikować je według cech takich jak:

  • systemy ERP dostępne w chmurze, stacjonarnie lub hybrydowo,
  • systemy ERP zaprojektowane dla konkretnych branż,
  • systemy ERP dla mikro, małych, średnich lub dużych firm.

Zatrzymajmy się na chwilę przy klasyfikacji według wielkości firm. To jasne, że małe firmy obsługują mniej procesów niż duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa. Przez to nie potrzebują one tak samo rozbudowanych funkcjonalności. W przypadku małych firm ważne jest, aby nowe moduły mogły zostać dodane w przyszłości, wraz z rozwojem firmy. Jednym z najlepszych systemów ERP dla małych firm jest Comarch ERP Optima.

Z kolei średnie przedsiębiorstwa zazwyczaj chcą zautomatyzować procesy i zapewnić sobie wgląd we wszystkie dane biznesowe. W tej kategorii popularnym rozwiązaniem jest Comarch ERP XL i Comarch ERP Altum, które usprawniają większość zadań — od obsługi klienta po obsługę magazynu.

Natomiast duże, międzynarodowe organizacje potrzebują najbardziej rozbudowanych funkcjonalności i największej kontroli nad procesami. Obszerny zestaw modułów dla tego rodzaju przedsiębiorstw posiada przykładowo system Comarch ERP Enterprise.

Oprogramowanie ERP to zintegrowany system informatyczny, który pomaga w integracji wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa.

Jakie zastosowanie w biznesie ma system klasy ERP?

Ważnymi zastosowaniami systemów ERP są: kontrola danych, automatyzacja procesów, raportowanie i zmniejszenie błędów, ograniczenie ryzyka biznesowego, lepsza obsługa klienta, zwiększenie produktywności. Tego rodzaju system jest również narzędziem do komunikacji wewnętrznej firmy. Przykładowo: w firmie produkcyjnej system ERP może poinformować dział zakupu o ryzyku powstania braków w magazynie, a w firmie z branży e-commerce może umożliwić dotarcie do klienta za pośrednictwem kilku platform sprzedażowych i wzmocnić relacje z klientami przy minimalnym zaangażowaniu pracowników.

Kiedy warto wdrożyć system ERP?

W jakich sytuacjach warto wdrożyć w firmie system ERP? Przede wszystkim wtedy, gdy firma zaczęła się rozwijać, a zarządzanie wieloma programami stało się czasochłonne, coraz częściej pojawiają błędy, a dotarcie do prawdziwych danych jest kłopotliwe. System ERP warto wdrożyć także wtedy, gdy firma uległa stagnacji i szukasz sposobów na jej rozwój i wyprzedzenie konkurencji. Ograniczenie ręcznej pracy, automatyzacja procesów, większa produktywność i lepsza obsługa klienta to składowe, które w większości przypadków pozwalają organizacjom rosnąć — bez względu na to, jaką branżę reprezentują.

Podsumowanie

Według danych Cloud-Based ERP Global Market Report 2022 już za cztery lata rynek ERP osiągnie wartość ponad 68 mld USD, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym aż 13%. Te dane potwierdzają, że firmy na całym świecie stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a wdrożenia systemu ERP pozwalają im rozwijać się szybciej. Systemy takie jak na przykład Comarch ERP XL oferują duże możliwości poprawy wydajności i analizowania danych. Możesz mierzyć i śledzić wszystkie informacje w czasie rzeczywistym, a dzięki temu być zawsze o krok przed konkurencją. Żeby jednak wszystko działało tak, jak powinno — trzeba odpowiednio dopasować system do obecnych i przyszłych potrzeb firmy. Wbrew pozorom, nie jest to najłatwiejsze zadanie.

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega trudność w wyborze ERP? Przejdź do artykułu: Jaki system ERP wybrać?

A jeśli masz jakiekolwiek inne pytania dotyczące systemów ERP, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji. Mamy doświadczenie we wdrażaniu systemu ERP dla setek firm każdej wielkości i z niemal każdej branży, dzięki czemu najlepiej odpowiemy na Twoje potrzeby.

Inne publikacje, w których dzielimy się naszymi doświadczeniami we wdrażaniu systemów ERP w polskich firmach znajdziesz tutaj:

Nota o autorze Tomasz Krause
Założyciel i Prezes Zarządu Graphcom Sp. z o.o. i Dyrektor Działu Sprzedaży. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Automatyki i Robotyki. Specjalizuje się w rozwiązaniach, które automatyzują procesy biznesowe przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych.

Chcesz wdrożyć system ERP w swojej firmie? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego doświadczenia we wdrażaniu systemu ERP dla setek firm każdej wielkości i z niemal każdej branży.

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić