Ten artykuł przybliża działanie systemu Comarch MES, prezentując jego możliwości oraz zalety w połączeniu z systemem Comarch ERP XL. Dowiesz się m.in. w jaki sposób wdrożenie Comarch MES może wyraźnie usprawnić procesy produkcyjne w Twojej firmie, dzięki oferowanym funkcjonalnościom.
Co umożliwiają systemy klasy MES?
Rozwinięcie skrótu MES to manufacturing execution system, czyli system realizacji produkcji. Umożliwia on rejestrowanie informacji bezpośrednio ze stanowisk produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Na podstawie zebranych danych możliwe jest bieżące monitorowanie stanu realizacji oraz raportowanie działań produkcyjnych. Ułatwia to podejmowanie istotnych decyzji w obszarze produkcji, np. w przypadku wykrycia odchyleń lub nieprawidłowości. Comarch MES ściśle współpracuje z innym popularnym rozwiązaniem dla branży przemysłowej, systemem Comarch ERP XL, z którego korzysta obecnie ponad 5500 przedsiębiorstw. Wdrożenie Comarch MES udostępnia Twoim pracownikom narzędzia do wydajnego oraz intuicyjnego raportowania i ewidencjonowania wykonywanych działań, wprost ze stanowisk produkcyjnych.
Funkcjonalności systemu Comarch MES
System Comarch MES to rozwiązanie w pełni responsywne, tzn. działające na wielu urządzeniach z różnymi rozdzielczościami ekranów, w tym również z ekranami dotykowymi. Dzięki temu aplikacja znajduje szereg zastosowań począwszy od klasycznych komputerów, przez panele i kioski produkcyjne aż po urządzenia mobilne. Wdrożenie Comarch MES umożliwia Twojej firmie kontrolę nad realizacją produkcji, dzięki ewidencjonowaniu operacji produkcyjnych. Dzięki rejestrowanym informacjom wiesz jakie jest rzeczywiste zużycie surowców oraz jakie jest obciążenie poszczególnych gniazd roboczych. W rezultacie możesz oszacować realnie poniesione koszty produkcji Twoich wyrobów, co bywa szczególnie ważne dla firm, które pracują w oparciu o tzw. cenę rzeczywistą produkcji. Dodatkowo system Comarch MES umożliwia udostępnianie informacji dla pracowników, obejmujących instrukcje, schematy, zdjęcia oraz listy zadań. Dzięki temu masz pewność, że z jednej strony zapewniasz wszystkie niezbędne narzędzia do poprawnej realizacji zadań na produkcji a z drugiej Twoja firma ma dostęp do aktualnych danych w zakresie jej realizacji.
Kontrola jakości w systemie Comarch MES
System Comarch MES działa bezpośrednio na bazie danych systemu Comarch ERP XL. W rezultacie wszystkie wprowadzone w aplikacji Comarch MES informacje są od razu dostępne w systemie ERP. Podobnie zdefiniowane w systemie Comarch ERP XL parametry kontroli jakości można następnie zweryfikować dla wskazanych wyrobów w aplikacji Comarch MES. Dzięki temu kontrolę jakości może być łatwo zarejestrować w miejscu jej przeprowadzenia (np. na stanowisku produkcyjnym lub laboratorium). Aplikacja daje możliwość rejestracji wyników kontroli zarówno podczas trwania procesu produkcyjnego, jak i po jego zakończeniu. Kontrolę jakości można również powtarzać. Do rejestracji przeprowadzonej kontroli jakości służy protokół kontroli jakości. System Comarch MES udostępnia prosty i intuicyjny interfejs dla wprowadzania danych, dzięki temu dodawanie kolejnych protokołów jest szybkie i wygodne. Zarejestrowane dokumenty kontroli jakości są od razu dostępne w systemie Comarch ERP XL. Możliwe jest również sprawdzenie wszystkich zebranych w systemie protokołów dzięki dostępnemu raportowi „Protokoły kontroli jakości”.
Dodatkowe korzyści osiągnięte poprzez wdrożenie Comarch MES
Dla wielu firm produkcyjnych istotne jest zapewnienie identyfikowalności wytwarzanych wyrobów (tzw. „traceability”). Traceability to zdolność do kompleksowego śledzenia pochodzenia lub wykorzystania dóbr w przedsiębiorstwie. Część danych dotyczących traceability wynikać będzie z dokumentów magazynowych, zarejestrowanych w systemie Comarch ERP XL lub aplikacji Comarch WMS. Dzięki temu możemy prześledzić jakich materiałów użyto do wytworzenia wyrobu, jakimi dokumentami je wydano oraz z której dostawy i od którego kontrahenta pochodziły. Wykorzystując rozwiązanie Comarch MES również umożliwiasz Twojej firmie rejestrowanie danych, istotnych z perspektywy traceability. Przykładowo to, jakie zasoby zostały wykorzystane w procesie produkcji, który operator zarejestrował daną operację oraz jakie były wyniki kontroli jakości dla danej partii produktu. Jest to szczególnie przydatne w branżach takich jak spożywcza, farmaceutyczna czy motoryzacyjna, gdzie stosowanie traceability jest wymogiem prawnym. Wdrożenie Comarch MES pozwala ponadto na wykorzystanie zgromadzonych danych, do dalszej analizy, dzięki wykorzystaniu aplikacji Comarch Business Intelligence.
Jeśli chciałbyś skonsultować z nami swoje potrzeby biznesowe, zadać pytanie czy rozwiać wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.