E-commerce

Największe zalety ERP. Jakie korzyści przynosi wdrożenie tego systemu w firmie?

Nazwa ERP jest skrótem od angielskiego wyrażenia Enterprise Resource Planning, oznaczającego Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa.

Mądre zarządzanie procesami biznesowymi często stanowi kluczowy element szybkiego rozwoju firm z branży e-commerce i produkcyjnej. Możesz wykorzystać zalety nowoczesnych systemów ERP, aby zmaksymalizować wydajność i wyprzedzić konkurencję. W tym artykule pokazuję przyczyny, przez które systemy ERP są dzisiaj jednym z najważniejszych rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety ERP dla firm z branży e-commerce?
  • Jakie korzyści przynosi system ERP firmom produkcyjnym?
  • Co mogą zdziałać nowoczesne systemy ERP w firmie posiadającej magazyn?

Rozwiązania ERP służą jako centrum danych, które łączy wszystkie procesy przedsiębiorstwa, które wymagają zarządzania, w tym zasobami ludzkimi, produkcją, sprzedażą, obsługą klienta, zapasami i dostawami. Zaawansowane technologie, na których opierają się systemy ERP umożliwiają automatyczne porządkowanie danych w najszybszy i najbardziej efektywny sposób, zwiększenie poziomu obsługi klientów i wiele więcej. Poniżej znajdziesz konkretne korzyści, jakie oprogramowanie klasy ERP może przynieść firmie.

Jakie korzyści daje system ERP firmom e-commerce?

Automatyczne tworzenie ofert

Bardzo często brak narzędzia, które automatyzuje tworzenie ofert w sklepie internetowym, na Allegro lub na Amazonie, sprawia, że biznes przestaje być rentowny. Ręczne dodanie 1000 nowych produktów do kilku serwisów aukcyjnych zajmuje zbyt dużo czasu. Zwłaszcza że często nie chodzi tylko o cenę i zdjęcie, ale także informacje o wariantach, towarach, które warto kupić do kompletu. Poprzez wdrożenie systemu ERP zintegrowanego z Baselinker za pomocą ERP E-commerce Connector możesz m.in. zaoszczędzić czas pracy swoich pracowników, uniknąć pomyłek wynikających z przepisywania manualnego i zachować spójność ofert w różnych serwisach. System ERP, który jest zintegrowany z odpowiednimi narzędziami pozwoli pracownikom stworzyć jeden opis i dystrybuować go w kilku platformach sprzedażowych automatycznie.



Z systemów klasy ERP (Enterprise Resource Planning) korzystają firmy z każdej branży.

Wsparcie przy korzystaniu z VAT OSS

Bez systemu ERP trudno jest identyfikować sprzedaż produktów za granicę w taki sposób, aby skorzystać z uproszczonej procedury VAT OSS. Dzięki systemowi ERP możesz przypisać do każdego zamówienia kraj wysyłki i stawkę VAT w sposób automatyczny.

Aktualizacja stanów magazynowych

Częstym problemem firm e-commerce jest przenoszenie informacji o stanach magazynowych w czasie rzeczywistym do platform sprzedażowych lub własnego sklepu internetowego. Skutki nieregularnej aktualizacji stanów są fatalne, ponieważ zdarza się, że zamówienia nie są realizowane z powodu braku dostępności towaru. W konsekwencji trzeba obsługiwać zwroty wpłat od klientów, a do tego zaufanie do marki spada. Duży odsetek niezrealizowanych zamówień może doprowadzić do znacznego spadku popularności Twoich produktów, a nawet do zablokowania konta sprzedażowego (np. na Amazon). Dzięki wdrożeniu systemu ERP odpowiednio połączonego z systemem Baselinker nie ma takich problemów. System może uaktualniać stany magazynowe Twojej firmy co 15 minut na każdej platformie sprzedażowej.

Pomoc w zarządzaniu polityką cenową

Wyzwaniem dla e-commerce jest także ustalenie różnych cen dla produktów w innych kanałach sprzedaży. Dlaczego? Na przykład sprzedając poprzez Amazon firma ponosi większe koszty przesyłki. Dlatego ważne jest, aby firma e-commerce posiadała narzędzie do zarządzania cenami. Mając system ERP można kontrolować ceny w obrębie wszystkich platform z jednego miejsca i szybko aktualizować ceny.

Automatyczne porządkowanie rozliczeń

W e-commerce bardzo istotne jest odpowiednie porządkowanie płatności z różnych platform do zamówień oraz paragonów i faktur. Często firma zatrudnia do tego pracowników, którzy analizują i porządkują wszystkie kwestie rozliczeniowe. To nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ może blokować skalowanie firmy. Dzięki systemowi ERP połączonemu z narzędziem PayLinker możesz wyeliminować ryzyko pojawienia się błędów w transakcjach i w krótkim czasie rozliczyć płatności, a w efekcie — o wiele szybciej rozwijać swoją firmę.

Jakie korzyści daje system ERP firmom produkcyjnym?

Aktualne informacje o stanie komponentów

Przestoje w produkcji, a przez to niezrealizowane zlecenia to jeden z większych problemów firm produkcyjnych. Nierzadko są one powodowane przez brak aktualnych informacji o stanie komponentów, które są potrzebne do realizacji zlecenia. Ten problem może zostać raz na zawsze rozwiązany dzięki systemowi ERP, który pozwala zaplanować zakupy komponentów do produkcji na podstawie aktualnych stanów magazynowych i adekwatnie do potrzeb produkcyjnych.

Przeczytaj także: Case Study Comarch ERP XL w Alima-Bis

Ocena rentowność zlecenia i firmy

Wysoka inflacja, wzrost kosztów pracy, wahania cen produktów oraz problemy z dostępnością surowców najszybciej uderzają w firmy produkcyjne. Stąd dobrze jest mieć na bieżąco informacje o tych wszystkich czynnikach, a to wszystko umożliwia system ERP. Dzięki niemu możesz na bieżąco reagować na sytuacje na rynku i kontrolować koszty produkcji z punktu widzenia kosztów pracy i komponentów.

Brak uzależnienia od kierownika produkcji

Odejście kierownika produkcji z firmy jest kolejnym dużym problemem dla firm produkcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie ta osoba, często jako jedyna, zna recepturę potrzebną do wyprodukowania konkretnych produktów. Dzięki systemowi ERP receptury do wykonania wyrobów są standaryzowane i zapisane w programie. W ten sposób firma nie jest uzależniona od kierownika produkcji, a po jego odejściu pracownicy są w stanie nadal wykonywać zlecenia.

Doświadczony ekspert wykonawczy zwiększa szanse na to, że wdrożenie systemu ERP zakończy się powodzeniem.

Jakie korzyści przynosi WMS zintegrowany z systemem ERP firmom, które posiadają magazyn?

Szybka lokalizacja towaru w magazynie

Zdarza się, że informacje o tym, co i gdzie znajduje się w magazynie posiadają tylko magazynierzy. Przez to czas kompletowania zamówienia jest długi, wdrożenie nowych pracowników trwa wieki, a do tego potrzebujesz więcej osób do obsługi magazynu w przypadku chwilowego wzrostu ilości zamówień. WMS połączony z systemem ERP pozwoli na poprawienie przepływu informacji w tym zakresie, ponieważ informacje na temat tego, gdzie odłożyć lub skąd wziąć artykuł, będą zapisane w systemie w przejrzysty sposób.

Sprawdź: Case Study Comarch ERP WMS w Multichem

Kontrola przebiegu obrotu magazynowego

Kiedy na bieżąco nie sprawdzasz stanów magazynowych i nie przeprowadzasz inwentaryzacji, nie masz kontroli nad własnym majątkiem. Dostępna w Systemie WMS zintergowanym z ERP inwentaryzacja ciągła jest sposobem na to, żeby magazyn mógł pracować bez przerwy. W ten sposób nie ma powodu, by unikać inwentaryzacji, a co za tym idzie, uzyskasz wgląd w aktualną ilość posiadanych produktów i lepiej zaplanujesz działania.

Automatyczne generowanie dokumentów

Manualne wystawianie dokumentów sprzedaży, magazynowych lub wysyłkowych ma wiele wad. Nie tylko zajmuje pracownikom cenny czas i zwiększa ryzyko błędów, ale jest też stosunkowo drogie. Może też prowadzić do opóźnień w realizacji zamówień, a w rezultacie hamować rozwój firmy. Systemy ERP, które mają odpowiednie integracje pozwalają pracownikom na automatyczne generowanie dokumentów, co zmniejsza koszty obsługi dokumentów, jak i przyspiesza cały proces. Dzięki automatycznemu wystawianiu dokumentów firma jest przygotowana na obsługę dowolnej liczby zamówień i nie musi ponosić kosztu zatrudnienia nowych pracowników, gdy tendencja jest wzrostowa. To bardzo istotne w przypadku firm, na których usługi popyt często się zmienia.

Podsumowanie

Bez zwinnego oprogramowania ERP firmy mają trudności z reagowaniem wystarczająco szybko na nieprzewidziane wydarzenia na rynku, zmiany w koniunkturze oraz codzienne problemy wynikające ze skomplikowanych procesów biznesowych. Dostosowany do indywidualnych potrzeb firmy system ERP może tutaj wiele zdziałać.

A jakie korzyści może przynieść Twojej firmie system ERP? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, a znajdziemy dla Ciebie idealny system ERP i przygotujemy niestandardowe rozwiązanie, które rozwiąże problemy w Twojej organizacji.

Inne publikacje, w których dzielę się swoim doświadczeniem we wdrażaniu systemów ERP w polskich firmach znajdziesz tutaj:

Nota o autorze Michał Sobotko
Zawodowy handlowiec oraz menadżerem sprzedaży. Posiada doświadczenie w sprzedaży B2B i B2C oraz zarządzaniu sprzedażą w firmach handlowych liczących ponad 100 osób. Zajmował się organizowaniem struktury firmy, planowaniem procesów zaopatrzenia i magazynowania, standardów sprzedaży, rekrutacją. Praktyk sprzedaży, który od 2021 roku, jako Business Development Manager w Graphcom, pomagam klientom usprawniać procesy biznesowe w ich firmach przy użyciu narzędzi IT.

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić