E-commerce

Systemy ERP dla firm umożliwiające sprzedaż e-commerce

systemy ERP dla firm

Systemy ERP dla firm – Sprzedaż e-commerce w firmach produkcyjnych

Czy szukasz dobrego sposobu na uruchomienie sprzedaży internetowej w Twoim przedsiębiorstwie? Czy chcesz, aby proces sprzedaży w Twojej firmie przebiegał sprawnie i w sposób zautomatyzowany? Firma Graphcom proponuje systemy ERP dla firm, dedykowane specjalnie dla branży przemysłowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Rozwój sprzedaży e-commerce w czasie pandemii

W roku 2020, zarówno w Polsce jak i na świecie, odnotowano duże wzrosty na rynku e-commerce. Według statystyk, zyski ze sprzedaży internetowej w Polsce były największe od kilkunastu lat. W całym 2021 roku najprawdopodobniej będziemy obserwować kontynuację tego trendu. Rozwój sprzedaży e-commerce miał miejsce zwłaszcza w branżach, w których dotychczas korzystano głównie z tradycyjnych kanałów dystrybucji. Przykładem może być branża spożywcza, której sprzedaż internetowa urosła o ponad 50% w porównaniu do roku 2019 (w.g. raportu Shoper – „Czym, jak i komu” 2020). Sprzedaż e-commerce cieszy się dużą popularnością również w branży przemysłowej. Firmy produkcyjne często decydują się na rozwiązania do obsługi sprzedaży w Internecie, wsparte narzędziami do automatyzacji procesów, dzięki którym współpraca z kontrahentami (zarówno B2B i B2C) może być realizowana dużo sprawniej. Z powyższych powodów dużą popularnością cieszą się systemy ERP dla firm produkcyjnych, pochodzące od sprawdzonych dostawców, które umożliwiają efektywną obsługę sprzedaży w Internecie.

Dedykowane systemy ERP dla firm przemysłowych

Sprzedaż internetowa w firmach produkcyjnych, pod pewnymi względami mogłaby być realizowana podobnie, jak w innych branżach. Zdarzają się jednak przypadki, gdy produkt występuje w wielu możliwych kombinacjach lub może zostać indywidualnie skonfigurowany przez klienta. Zwykły sklep internetowy okazuje się wtedy niewystarczającym narzędziem. W takim przypadku potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie, które umożliwi klientowi zamówienie produktu zgodnego z jego potrzebami, a firmie sprawną realizację zamówienia. Istotnym wymogiem jest zapewnienie narzędzi umożliwiających zdefiniowanie technologii dla nowego produktu, zaplanowanie jego produkcji oraz następnie sprawną obsługę realizacji produkcji. Rozwiązaniem, które umożliwia połączenie powyższych funkcjonalności są dedykowane systemy ERP dla firm produkcyjnych. Przykładowo system Comarch ERP XL połączony z platformą e-commerce Comarch zapewnia efektywną sprzedaż w Internecie dla firm z branży przemysłowej.

Prostym językiem o kwestiach technicznych

Aby umożliwić współpracę systemu ERP z platformą internetową, trzeba uruchomić specjalne mechanizmy, które integrują oba rozwiązania. Usługa powinna być niezawodna, dlatego dobrą praktyką jest gwarancja udzielona przez jej dostawcę oraz zapewniony stały dostęp do najnowszych aktualizacji. Firma Comarch oferuje dwa rozwiązania dla sprzedaży internetowej, spełniające powyższe wymagania. Możemy wybrać platformę dla sprzedaży w modelu business-to-business, czyli Comarch B2B, lub Comarch e-Sklep, wspierającą sprzedaż w modelu B2B oraz B2C. Co więcej, w celu usprawnienia realizacji produkcji i kontroli jakości, możemy skorzystać z dedykowanego modułu Comarch MES. Dzięki niemu pracownicy mogą ewidencjować poszczególne etapy realizacji zleceń produkcyjnych, bezpośrednio na stanowiskach pracy, z wykorzystaniem ekranów dotykowych,. Korzystając z rozwiązań firmy Comarch, mamy zapewnioną ich natywną integrację. Dzięki temu współpraca pomiędzy poszczególnymi modułami przebiega sprawnie i bezawaryjnie. Zintegrowane rozwiązania Comarch zapewniają przedsiębiorstwu ekosystem do obsługi sprzedaży, również internetowej i w rezultacie możliwość wykorzystania nowych kanałów dystrybucji.

Konfigurator produktu w sprzedaży internetowej

W przypadku firm produkcyjnych, klienci mogą składać zamówienia na produkty konfigurowalne. Takie zamówienia mogą być obsługiwane w platformie Comarch B2B lub Comarch e-Sklep B2B. Jeśli rozważamy skorzystanie z funkcjonalności konfiguratora w platformie Comarch B2B, warto zapoznać się przebiegiem wdrożenia w firmie JAI KUDO, dla której firma Graphcom uruchomiła dedykowane rozwiązanie w tym zakresie. Od roku 2020 funkcjonalność konfiguratora produktu jest dostępna również w platformie Comarch e-Sklep B2B. Dzięki konfiguratorowi możemy sprzedawać produkty stworzone pod indywidualne wymagania klientów. Ogromną zaletą konfiguratora jest możliwość optymalizacji procesu sprzedaży. Klient może sam skonfigurować wybrany towar bez pomocy sprzedawcy. Zamówienie klienta złożone w platformie e-commerce jest następnie obsługiwane w systemie Comarch ERP XL. Wdrożenie konfiguratora produktu wymaga sporej wiedzy i umiejętności, dlatego warto skorzystać z pomocy partnera Comarch, firmy Graphcom, która wdraża systemy ERP dla firm produkcyjnych, chcących rozwijać sprzedaż w Internecie.

Systemy ERP dla firm wspomagające pełen proces obsługi zamówienia

Pełna obsługa zamówień na produkty konfigurowalne jest możliwa dzięki zintegrowanym rozwiązaniom firmy Comarch. Proces rozpoczyna się w momencie skonfigurowania zamówienia w platformie e-commerce i zarejestrowania go w systemie Comarch ERP XL. Potem następuje planowanie a następnie realizacja na produkcji (np. z wykorzystaniem rozwiązania Comarch MES).  W dalszej kolejności zamówiony towar jest kompletowany na magazynie i wysyłany. Ostatni etap procesu to analizy i raporty, umożliwiające ocenę realizowanych działań. Rolę nadrzędną w całym procesie odgrywa system Comarch ERP XL. Dzięki jego integracji z platformą e-commerce (Comarch e-Sklep lub Comarch B2B), możliwym jest sprawne realizowanie sprzedaży internetowej. W rezultacie automatyzacji powtarzalnych działań, obsługa zamówień jest znacznie efektywniejsza. Wykorzystując doświadczenie firmy Graphcom, możesz uruchomić w swoim przedsiębiorstwie zintegrowany system informatyczny, pozwalający na obsługę kluczowych procesów i obszarów, w tym sprzedaży w Internecie. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jak sprawnie uruchomić sprzedaż e-commerce w Twojej firmie!

Dzięki uruchomieniu zintegrowanych rozwiązań dla sprzedaży internetowej:

  • Komunikacja z klientami stanie się prostsza i łatwiejsza, głównie za sprawą platform Comarch B2B i Comarch e-Sklep B2B
  • Wybrana platforma Comarch e-commerce będzie zintegrowana z systemem Comarch ERP XL, a w ten sposób proces składania i obsługi zamówień będzie zachodził automatycznie
  • Twoi klienci będą mogli zamawiać przez Internet skonfigurowane przez siebie produkty
  • Realizacja produkcji i kontrola jakości będą przebiegały sprawnie za pomocą aplikacji Comarch MES
  • Jeden system informatyczny pozwoli Ci zarządzać istotnymi obszarami w Twojej firmie
  • Doświadczenie firmy Graphcom i proponowane rozwiązania pozwolą Ci na wybranie optymalnego rozwiązania dla Twoje firmy

 

Jeśli chciałbyś skonsultować z nami swoje potrzeby biznesowe, zadać pytanie czy rozwiać wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić