E-commerce

Systemy ERP dla firm wspomagają zarządzanie przedsiębiorstwem

erp dla firm

System Comarch ERP Altum wspiera sprzedaż omnichannel

Zastanawiasz się jak sprawnie zarządzać całą sprzedażą w twoim przedsiębiorstwie? Czy masz kontrolę nad polityką cenową, tzn. wiesz jakie produkty znajdują się w ofercie Twojej firmy i po jakich cenach są sprzedawane w poszczególnych kanałach dystrybucji? Poszukujesz systemu ERP dla firm, który pozwala w jednym miejscu zarządzać najważniejszymi danymi oraz procesami w przedsiębiorstwie i do tego wspiera firmy o wielooddziałowej strukturze? W tym artykule firma Graphcom przybliża możliwości systemu informatycznego Comarch ERP Altum w kontekście sprzedaży wielokanałowej (tzw. omnichannel).

Sprawna obsługa sprzedaży wielokanałowej w systemie ERP dla firm

Comarch ERP Altum to system umożliwiający realizację zamówień, które pochodzą z platformy Allegro, sklepów internetowych oraz innych kanałów e-commerce. System  obsługuje zamówienia na produkty z tzw. przedsprzedaży, czyli takie których firma nie posiada jeszcze na stanie magazynowym. Dzięki dedykowanym funkcjonalnościom, system wspiera podejmowanie decyzji zakupowych oraz pozwala na sprawną realizację całego procesu zakupowego włącznie z obsługą dostaw kontenerowych. Dzięki Comarch ERP Altum, dla poszczególnych kanałów sprzedaży elektronicznej możliwe jest zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych, zaś proces zatowarowania salonów detalicznych może być zautomatyzowany. Możliwe jest również usprawnienie sprzedaży w sklepach stacjonarnych, dzięki specjalnej aplikacji Comarch Retail POS. Dla zainteresowanych dostępna jest wideo-prezentacja o możliwościach systemu Comarch ERP Altum, przygotowana przez firmę Graphcom.

Jeden system dla obsługi sprzedaży, zakupów i gospodarki magazynowej w firmach o wielooddziałowej strukturze

Dzięki Comarch ERP Altum i odpowiedniemu odwzorowaniu struktury organizacyjnej firmy w systemie, możliwe jest zarządzanie wieloma podmiotami w ramach jednej grupy. Pracownicy otrzymują w systemie uprawnienia, a w zależności od nich dostęp do odpowiednich działów (tzw. centrów). System Comarch ERP Altum pozwala na automatyczną rejestrację transakcji międzyfirmowych (np. gdy jedno przedsiębiorstwo w ramach grupy zajmuje się produkcją, a drugie dystrybucją). Dokument pierwotny zatwierdzany jest w jednej firmie, a wtedy w drugiej automatycznie generowany jest dokument pochodny. Aby transakcje międzyfirmowe funkcjonowały prawidłowo, konieczna jest odpowiednia konfiguracja systemu (m.in. określenie ról, jakie poszczególne firmy pełnią w organizacji).

Kolejną istotną zaletą korzystania z systemu Comarch ERP Altum jest obsługiwanie procesu zakupowego z uwzględnieniem dostaw kontenerowych. Oznacza to, że ceny nabycia towarów, poza cenami zakupu od dostawców, pozwalają na uwzględnienie dodatkowych kosztów związanych z towarem (takich jak transport czy cło). Faktura zakupu danego towaru może wskazywać koszty dodatkowe rozłożone na poszczególne pozycje zgodnie z wybranym algorytmem (np. wartościowym, ilościowym, wagowym itd.). W ten sposób ceny nabycia towarów w systemie Comarch ERP Altum pokazują realną wartość, uwzględniającą wszystkie poniesione przez firmę koszty.

Comarch ERP Altum oraz sprawniejsze zarządzanie produktami

Przyjazny interfejs sprzyja intuicyjnej obsłudze systemu Comarch ERP Altum. Organizacją funkcjonalności system przypomina pakiety typu office (gdzie poszczególne funkcjonalności grupuje się tak, aby stworzyć formę tzw. wstążki). Karty towarowe odpowiednio się segreguje, tworząc grupy, z których z kolei powstaje struktura drzewa. Takie rozwiązanie ułatwia dostęp do poszczególnych kategorii asortymentu. Każdy produkt posiada swoją kartę w formie sekcji nagłówkowej z podstawowymi informacjami (kod, nazwa, stawka VAT itp.) oraz zakładek zawierających dodatkowe informacje (m.in. cena, jednostki miary, kody EAN, grupa asortymentowa). Specjalna zakładka o nazwie „zasoby” pokazuje informacje dotyczące dostępności produktu na poszczególnych magazynach. Jest to przydatne przy definiowaniu tzw. normatywów (czyli stanów minimalnych produktu na danym magazynie). Co więcej, wybrane produkty w systemie można zarezerwować dla konkretnych kontrahentów.

Comarch ERP Altum oraz sprawniejsze zarządzanie ofertą oraz polityką cenową i rabatową

Dzięki Comarch ERP Altum można sprawnie zarządzać cenami towarów, rabatami i cennikami. Poprzez aplikację Comarch Retail POS można korzystać z funkcji artykułów powiązanych, czyli sugestników sprzedażowych. Dostępna jest także funkcja atrybutów, dzięki której można zdefiniować dodatkowe parametry dla opisu towarów. Natomiast specjalna zakładka „załączniki” umożliwia dodawanie grafik, plików pdf, albo arkuszy Excel, które mogą być odstępne w pozostałych aplikacjach Comarch. Zakładka o nazwie „Aplikacje” ma na celu ułatwienie publikacji wybranych treści i spersonalizowanie opisów w zależności od wybranego kanału sprzedaży. Kolejna zakładka, „historia zmian”, zawiera wszelkie informacje dotyczące wprowadzonych modyfikacji na karcie danego towaru.

Sprawnie działająca sprzedaż w kanałach e-commerce, oparta o ERP dla firm

System Comarch ERP Altum posiada listy zamówień sprzedaży, na których wyświetlane są m.in. zamówienia detaliczne z kanału e-commerce. Każdy dokument zamówienia sprzedaży ma w systemie przypisany swój unikatowy numer. Dokument dzieli się na dwie sekcje: nagłówkową oraz zawierającą zakładki z wszystkimi dodatkowymi informacjami. Dzięki takiej organizacji można łatwo prześledzić cały proces realizacji zamówienia i sprawdzić szczegóły dotyczące konkretnych dokumentów powiązanych (np. numer listu przewozowego, dokument WZ). W systemie dostępna jest funkcjonalność magazynów wirtualnych, które umożliwiają zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych dla towarów w zależności od wybranego kanału sprzedaży. Stany minimalne towarów, określane przez normatywy, przypisuje się do każdego magazynu osobno. Możliwe jest także wykorzystanie funkcjonalności narzędzia BST (bilans stanu towarów) do łatwego wyznaczenia ilości poszczególnych towarów, którą nalezy zamówić w celu zapewnienia wymaganych stanów magazynowych.

Sprawnie działająca sprzedaż w sklepach stacjonarnych w oparciu o ERP dla firm

Na potrzeby transakcji realizowanych w salonach sprzedaży stworzono aplikację Comarch Retail POS, która współpracuje z systemem Comarch ERP Altum. Korzystanie z aplikacji Comarch Retail POS może odbywać się zarówno w trybie online, jak i offline. W ten sposób zapewniona jest ciągłość sprzedaży nawet przy tymczasowym braku dostępu do Internetu. Takie działanie aplikacji jest możliwe, ponieważ używa ona własnej bazy danych. Jest ona synchronizowana z bazą systemu Comarch ERP, kiedy zapewniony jest dostęp do Internetu. Dzięki Comarch Retail POS możliwe złożenie reklamacji lub zwrot towaru, oraz odbiór produktu zamówionego drogą internetową w wybranym miejscu. Przykładowo produkt zamówiony w sklepie internetowym można odebrać w sklepie stacjonarnym.

Aplikacja ułatwia pracownikom sklepu stacjonarnego proces przyjęcia towarów na magazyn oraz weryfikację zgodności dostawy z dokumentami magazynowymi. Co więcej, możliwe jest również zautomatyzowanie procesu zatowarowania sklepu, przy użyciu specjalnego, wbudowanego w Comarch ERP Altum narzędzia – Comarch BPM. Dzięki wykorzystaniu Comarch BPM, możliwa jest całkowita lub częściowa automatyzacja procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Automatyzowane mogą być zarówno standardowe dla przedsiębiorstw procesy oraz te unikalne, charakterystyczne dla danej firmy. Przykładowo wprowadzenie automatycznej promocji na konkretne produkty w oparciu o spadek sprzedaży poniżej wcześniej ustalonego limitu.

Uefektywnij zarządzanie swoim przedsiębiorstwem dzięki udogodnieniom, jakie oferują rozwiązania firmy Graphcom. Jeśli chciałbyś skonsultować z nami swoje potrzeby biznesowe, zadać pytanie czy rozwiać wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Kliknij abySzybki kontaktzadzwonić